A 2012/2013. tanév MMK minőségfejlesztési program
feladatainak végrehajtásáról
1. A kari, ill. a tanszéki minőségfejlesztési programokkal összhangban 2013. március 18.-i határidővel elkészítettük a 2012/2013. tanévre szóló új féléves karrierterveket a tanszékvezetőkkel, ill. a kari dékánnal egyeztetve.
2. Szolgáltatások fejlesztése, (alkalmazott kutatási eredmények szolgáltatási lehetőségeinek kiaknázása a főiskolai Spin-off cég segítségével) sikeres volt. Az Anyagvizsgáló Laboratórium akkreditálása után a Spin-off cég közreműködésével a kari szolgáltatások az anyagvizsgálat és rezgésvizsgálat terén tovább bővültek. A tangazdaság gépparkjának folyamatos korszerűsítése okán lehetőség nyílt mezőgazdasági szolgáltatások végzésére, ennek keretében focipálya rekonstrukció valósult meg a városban. A szolgáltatások tovább bővültek a hajtóanyag vizsgálatokkal a MOL NYRt. részére.
3. A karon folyó tehetségműhely program folytatásaként sikerült továbbfejleszteni a TDK tevékenységet a TDK-elnök vezetésével. A szakonkénti TDK-körök működésének eredményeként a tavaszi OTDK konferencián 1 különdíjas (Herman János gépészmérnök), és egy harmadik helyezésű (Kovács Gergő, Janovits Dorottya közlekedésmérnök) eredményt értek el hallgatóink Kecskeméten a műszaki szekcióban.
4. Az ADMIR-táblázatok kitöltése, a 2012/2013-es tanév adatainak bevitele 2013. április 30-ig megtörtént.
5. A gyakorlati képzés feltételrendszerének javítása érdekében a kar új együttműködési megállapodásokat kötött az alább üzemekkel, intézményekkel:
- Nyírségvíz Nyíregyháza és Térsége Víz- és Csatornamű Zrt.
- Difi-Cad Mérnökiroda, Kutatási, Fejlesztési, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
- Temesvári Műszaki Egyetem
- BST Autó Kft.
- KOR-AN ‘98 Kft.
- SPLC-E Kft.
- BorsodChem Zrt.
- IKR Agrár Kft.
- IKR Kereskedelmi Zrt.
- Benyó Autószervíz Kft.
- Rétközi Műszaki Vizsgacentrum Kft.
- Kaiser Kft.
- Magyar Posta Zrt.
Az elmúlt évi kari infrastruktúra-fejlesztésének köszönhetően a karon folyó műszaki gyakorlati képzés (gépészmérnök, mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnök, közlekedésmérnök szakokon) feltételei jelentősen korszerűsödtek.
6. A 2012/2013 tanévben a következő új képzési programok kidolgozása, ill. akkreditálása valósult meg:
- Az élelmiszeripari menedzser FSZ szak képzési programja elkészült, akkreditációra még nem adtuk be.
- Az ipari termék- és folyamattervező BSc program kidolgozása nem valósult meg.
- Angol nyelvű repülőmérnöki szak tantárgyainak kidolgozása pályázati támogatással elkészült, akkreditálva 2013 májusában OH által. 2014 márciusában meghirdetésre kerül.
- Járműmérnöki BSc program kidolgozása 2013.08.01.-el elkészült, akkreditálása folyamatban van.
- Osztatlan mérnöktanári képzés programjának kidolgozása nem valósult meg. A műszaki képzés elvi struktúrájához nem illeszkedik jól, nincs realitása.
- Osztatlan tanárképzés programjának kidolgozása fizika szakon megtörtént, a képzés beindult a 2013/14-es tanévben.
- Mezőgazdasági mérnök, és mezőgazdasági gépészmérnök FOSZK képzés elindult összesen 32 fővel.
7. Konferenciák szervezése, publikálási lehetőség biztosítása a kari oktatók számára:
- Doktorandusz Konferencia 2012 nevemberében került megrendezésre a Szent Atanáz Hittudományi Főiskolán. A Karról 3 oktató vett részt.
- Doktoranduszok szakmai napja 2013 március, Nyíregyházi Főiskola (8fő)
- Multidiszciplináris Nemzetközi Konferencia együttműködésben a Nagybányai Műszaki Egyetemmel, Nyíregyháza, 2013. május 22.-24. A konferencián 38 dolgozat jelent meg 65 szerző tollából. A résztvevő országok között jelen volt: Románia, Csehország, Szlovákia, Albánia, Lengyelország összesen 30 fővel.
8. A 2012/2013 tanévben a következő belső továbbképzések történtek:
- Munkavédelmi, tűzvédelmi: 2012. december 3. (elektronikusan)
- Összdolgozói értekezlet keretében minőségirányítási továbbképzésen vettek részt a dolgozók. A Kari ADMIR eredményeket ismertette és az általános minőségirányítási továbbképzést tartotta Dr. Szigeti Ferenc (2013 tavasz)
9. Ebben a tanévben a kari oktatók a következő hazai és nemzetközi konferenciákon vettek részt:
- FMTÜ, Kolozsvár, 2013. március 21 (2 oktató, 1 hallgató, 1 előadás)
- MicroCAD, Miskolc, 2013. március 21-22 (3 oktató, 2 előadás)
- MTEAR, Debrecen, 2013. május. (4 oktató, 4 előadás)
- Nemzetközi Szárítási Konferencia, Kína, 2012 november (2 oktató, 1 előadás)
- Nemzetközi Amarant Konferencia, Nyitra, 2012. október 21-23. (3 oktató, 1 előadás)
- Multidiszciplináris Nemzetközi Konferencia együttműködésben a Nagybányai Műszaki Egyetemmel, Nyíregyháza, 2013. május 22.-24.
10. A minőségfejlesztési programban felsorolt kutatási témák mindegyikének művelése folyamatosan történik, az elért eredményeket az oktatók kutatási jelentésekben, szakcikkekben, konferenciákon folyamatosan publikálják (lásd tanszéki, kari publikációs jegyzékek).
A publikációk MTMT-re való feltöltése (MTA honlapján) megkezdődött.
11. A 2012/2013 tanévben Mechanizmusok és Műanyag feldolgozás technológiája címmel új jegyzetek, oktatási segédanyagok, valamint 10 elektronikus jegyzet készült el a Karon.
12. Hallgatói szolgáltatások fejlesztése:
- Felzárkóztató kurzus programjának átalakítása megvalósult, fejlesztése 1 évessé megtörtént.
- Új patronáló tanárok kinevezése a Műszaki és Mezőgazdasági Karon, felkészítésük és továbbképzésük központilag történt.
- „Nyitott labor” program a Műszaki és Mezőgazdasági Kar laboratóriumaiban a gyakorlati képzés elmélyítésére folyamatosan rendelkezésre áll.
- Hallgatóink országos és nemzetközi versenyeken való részvételének az MMK általi támogatása: Pneumobil versenyen való részvétel 2013 május, Eger. Értékelhető eredmény nem született. A 2013.04.17.-ei Bosch-Goldberg versenyre két főiskolai csapat nevezett karunkról (gépészmérnök szakos hallgatók csapatai). A legjobb Goldberg szerkezet kategóriában 2. és 3., a legkreatívabb Goldberg szerkezet kategóriában egy 1. és egy 3. helyezés született.
- A gyakorlati oktatás fejlesztése szimulátorokkal megvalósult. A már korábban beüzemelésre kerülő hegesztő, járművillamossági, repülőgép szimulátorokon az oktatás folyamatos. A gépészmérnök, közlekedésmérnök szakokon a gyakorlati helyek száma jelentősen bővült ezen eszközök oktatásba történő bevezetésével.
- Üzemlátogatások, tanulmányi kirándulások:
- A gépész és közlekedésmérnök szakos hallgatók tanulmányi kirándulása Szentgotthárdon az Opel motorgyárában. (2013. május 23. 18 fő).
- Közlekedésmérnök szakos hallgatók tanulmányi kirándulása Milánóban (Milano-Linate) 2013. május (12 fő) repülőtér, repülőgép múzeum, repülőgépgyár megtekintése, látogatás a Milánói Műszaki Egyetem Repülőmérnöki Karán.
- Közlekedésmérnök szakos hallgatók tanulmányi kirándulása Berlinben, repülőtér megtekintése 2013. május (12 fő)
- Gépészmérnök hallgatók tanulmányi kirándulása Stuttgartban, Münchenben. 2013. szeptember 2.-7. (4 fő) Látogatások a Porsche, Mercedes, BMW múzeumokban, valamint a Bosch fejlesztőközpontjának, és tesztpályájának megtekintése (Abstatt, Boxberg).
- Hallgatói mobilitás fejlesztése: Ceepus és Erasmus pályázatok keretében a 2012/2013 tanévben a karon az alábbi mobilitások valósultak meg:
2012/2013 CEEPUS össz ERASMUS össz
oktató hallgató oktató hallgató
Bejövő 8 4 12 0 0 0
Kimenő 9 1 10 6 11 17
- A 2012/2013 tanévben állásbörze szervezése központilag történt a Nyíregyházi Főiskolán, azonban a végzett hallgatókat a kar oktatói közvetlenül ajánlották, kiközvetítették a következő cégeknek: Elektrolux, Michelin, Coloplast, Unilever, Flabeg, Hoya, RW-Hídtechnika, Nyírtávhő, Autopress Kft., MCE Nyíregyháza Kft.
- A tervezett hallgató ösztöndíjak nem valósultak meg, de létrehoztuk az Anka István ösztöndíjat, aminek odaítélése egyszeri alkalommal megtörtént.
- Az innovációs délutánok keretében a Mazda új fejlesztésű járműveinek bemutatására került sor a C épület aulájában.
- Megvalósult a hallgatók bevonásával történő robotfejlesztés is, amelynek eredményeként a karon található kis és nagyrobotot rendszerben való üzemeltetésre alakították át és programozták.
13. Az ADMIR kari értékelése 2013. május 16.-ával megtörtént, kari és tanszéki minőségfejlesztési javaslatok, intézkedési tervek készültek.
14. A nyilvánosság fejlesztése:
- Kari, tanszéki honlapok formai-tartalmi fejlesztése folyamatosan történik: kari rendezvények, oktatások, képzések meghirdetése, oktatási információk: tantárgyi programok, foglalkozási tervek, feladatkiírások feltöltése, frissítése, aktualizálása folyamatos. Kari minőségfejlesztési tervek és értékelésük felkerült a kari honlapra.
- Kari Facebook oldal létrejött.
- A régió vállalatainak személyes megkeresése, a szolgáltatás kínálat bővítése során az alábbi cégeknél megtörtént: MCE Nyíregyháza Kft., Contitech, RW-Hídtechnika, HM-Arzenal, Steel Building).
- Médiaszereplések: a kari vezetés a kar életében fontos eseményekre rendszeresen meghívja a sajtó képviselőit. Az elmúlt tanévben ilyen események voltak:
- Riportok a Retro-rádióban több alkalommal (2013. január - június) beiskolázással, továbbképzési szakjaink bemutatásával, rendezvényeinket népszerűsítő riportokkal,
- Őszi Fizikus Napok,
- Kutatók Éjszakája,
- TIOP/TÁMOP-pályázatok nyitó, ill. záró konferenciái, sajtótájékoztatók.
- Opel Csősz, oktatási segédeszköz ünnepélyes átvétele (1db opel dízelmotor)
- Hallgatóink médiákban (helyi sajtó, rádió) való szereplése a Bosch Goldberg verseny kapcsán.
- Intézményi és kari bemutatók a régióban működő tantestületek számára: Bánki Donát Műszaki Középiskola oktatóinak, hallgatóinak látogatása (2013 január.)
15. Programok az oktatás színvonalának emelésére, az oktatók szakmai felkészültségének javítására:
- A 2012/2013 tanévben szakmai továbbképzésen résztvevő oktatók:
- Hajdu András, Százvai Attila, Lajtos István mérnök tanári képzésben vettek részt,
- Krajnyik Károly IWT képzése befejeződött.
- Cservenák Mihály, Nyíri Zsolt, Krajnyik Károly, Lajtos István oktatók továbbképzése az LPG-gázellátó rendszerek használatával kapcsolatban megtörtént.
- Külső cégek szakmai bemutatóinak megszervezése, ipari tapasztalattal rendelkező külső szakemberek bevonása egyes témakörök oktatásába 2012/2013 tanévben:
Meghívott előadók, témakörök:
- Harnisch József, ügyvezető, Grimas Kft.: Ultrahangos anyagvizsgálat fázisvezérelt berendezés alkalmazásával.
- Gyura László, Linde Zrt.: Korszerű védőgázkeverékek alkalmazása a hegesztésben.
- Kristóf Csaba, ESAB Kft.: Korszerű vágóeljárások (plazma, vízsugaras, lézervágás)
- Gremsperger Géza.:A hegesztett kötések gyártásának minőségbiztosítása
16. Szolgáltatásfejlesztés a beszerzett új berendezések, műszerek, akkreditált labor felhasználásával, a tanszéki szolgáltatási tervek átdolgozása folyamatos.
- Hegesztő tanfolyam szervezése a SZTÁV-val együttműködve sikeresen lezárult, 2013 júliusában 19 fő szerzett OKJ-s hegesztő szakmát AWI, VFI eljárásokból.
- Nemzetközi hegesztőszakmérnöki képzés (IWE), IWT képzés újraindult.
- Közúti szakoktatók, iskolavezetők, vizsgabiztosok képzése folyamatos.
- NYF-SZIE közös képzése a „Műhold alapú helymeghatározás alkalmazásai a mezőgazdaságban” 2012. december 3.-6. (18 fő).
17. Az alábbi laborfejlesztések valósultak meg a 2012/2013 tanévben:
- Energetikai labor: a beszerzett eszközök összeépítése folyamatos.
- Áramlástani labor: a szélcsatorna próbaszerelése megtörtént.
- Motorfékterem levegő előkészítő és LPG-gázellátó egységének kialakítása, beüzemelése megtörtént.
18. Az oktatási-kutatási infrastruktúra fejlesztése érdekében a 2012/2013. tanévben beszerzett új berendezések, műszerek:
- Beszívott levegő temperáló egység (Jármű- és Mezőgazdasági Géptani Tanszék);
- Lemken váltvaforgató eke, John Deere vetőgép, kombinátor (Jármű- és Mezőgazdasági Géptani Tanszék / Tangazdaság);
- NYÁK tervező szoftver (Műszaki Alapozó és Gépgyártástechnológia Tanszék);
- Fázisvezérelt ultrahangos anyagvizsgáló berendezés (Műszaki Alapozó és Gépgyártástechnológia Tanszék)
Az új műszerek oktatásba való bevezetése, felhasználásukkal laboratóriumi programok kidolgozása megtörtént.
19. Az oktatók hallgatói véleményezése elektronikusan 2013 május-júniusban történt. A mérések eredményeinek részletes értékelése, elemzése, minőségfejlesztési javaslatok kidolgozása 2013 őszén történik majd. A Kar 40 oktatója közül 15 oktatót értékeltek kellő számban a hallgatók (az oktató fő szakjának hallgatói több, mint 10%-ban értékelték).
20. Az oktatás-kutatás személyi feltételei a 2012/2013 tanévben javultak, az alábbiak szerint:
- PhD-fokozat szerzési eljárásban tovább léptek: Szegedi Attila, Bodzás Sándor, Szilágyi Attila, Ferenczi István.
21. Tangazdaság tevékenységi körének átalakítása, fejlesztése, a gazdálkodás nyereségessé tétele, tárolókapacitás növelése, gépmegóvások biztosítása folyamatosan zajlik, a tervezett gépszín megépítése még nem valósult meg.
22. Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) nemzeti bibliográfiai adatbázisba az oktatók publikációinak felvitele folyamatos.
23. Az MMK előadóiban a projektorok felújítása, fokozatos cseréje, írásvetítők karbantartása folyamatosan történik, a CA113-as előadóban a projektor csere megvalósult.
Nyíregyháza, 2013. szeptember 27.
………………………………….. ……………………………………….
Dr. Sikolya László Krajnyik Károly
intézetigazgató IMFB elnök