Dr. Rónai Tibor főiskolai docens, a Technológiai Kft. igazgatója 1938. szeptember 08-án született Endrődön. A középiskolát Szeghalmon a Péter András Gimnáziumban végezte, 1957-ben érettségizett kitűnő eredménnyel. A Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemen folytatta tanulmányait, ahol 1962-ben gépészmérnöki oklevelet szerzett. Az egyetem elvégzése után Budapesten a Kontakta gyárban kezdett dolgozni, majd hat évig különböző üzemekben szerzett mérnöki gyakorlatot. A Szarvasi Vasipari KTSZ műszaki osztályvezetői beosztásából pályázott 1968-ban Nyíregyházára, a jogelőd Felsőfokú Mezőgazdasági Technikumba, ahol adjunktusi kinevezéssel kezdte oktatói pályáját.
Folyamatosan képezte magát. 1971-73. gépjavító és alkatrészgyártó szakmérnöki oklevelet, 1975-78. műszaki tanári oklevelet szerzett a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen. Tudományos munkája alapján 1978-ban mg. műszaki doktor címet szerzett Gödöllőn a Gépészmérnöki Karon.
Oktatói és kutatói tevékenysége elismeréseként 1988-tól főiskolai docensi kinevezést kapott. A több mint 30 éves főiskolai oktatási tevékenysége alatt több jegyzetet írt, illetve lektorált és rendszeresen publikált szakmai folyóiratokban. Sokirányú tevékenységét mutatja, hogy 1973-75 között vezetésével jött létre a főiskolai hegesztő bázis és megszervezte a minősített hegesztők képzését, melyet nyugdíjba vonulása (1998) után is irányított 2005-ig, mint a Technológia Kft. igazgatója. Napjainkig tartó szoros kapcsolatot épített ki a TÜV Bayern, a TÜV Rheinland, és a Magyar Hegesztéstechnikai Egyesülés szakmai szervezetekkel.
Az oktatás mellett eredményes tudományos munkát folytatott a hegesztéstechnológia, a hegesztési varratok és kötések, az anyagvizsgálatok, valamint az élettartam növelő technológiai eljárások területén:
1973-78. Mechanikai felületszilárdító eljárások vizsgálata,
1978-80. Porbeles hegesztés technológia MÉM TCP-6 tárcaszintű kutatási program,
1981-85. Finomfelületi megmunkálások gyémántszerszámmal,
1986-87. Tartályládák szilárdsági vizsgálata és fejlesztése MÉM-MÜFA G.9. 1986-90. Élettartam
növelő technológiai eljárások vizsgálata témákban.
Tudományos és szakmai, közéleti megbízatásai:
1973-83. GTE Hegesztési Szakosztály megyei vezetőségi tag
1978-87. Debreceni Akadémiai Bizottság tagjai közé választja.
Eredményesen segítette a Főiskolai Kar nemzetközi kapcsolatait is:
1980-85. Olsztyn Mg-i Akadémia (ART Olsztyn) Lengyelország
/Közös kutatási téma vezetője/.
1983-89. Szczecin Mg. Akadémia Lengyelország közös kutatási téma keretében.
Munkájáért többször részesült főiskolai kitüntetésben, miniszteri dicséretben.
Sokrétű tevékenysége mellett a kertészkedés és a bridzs jelentett tartalmas kikapcsolódást számára.
Gyászolják felesége, akivel 1968-tól egy munkahelyen dolgozott, két felnőtt leánya, négy unokája.
Nyugodj békében, Tibor!
Emléked kegyelettel megőrizzük!
a Műszaki és Agrártudományi Intézet munkatársai