Izgatott látogatók sokasága töltötte meg 2018. szeptember 28-án intézetünk auláját, előadótermeit és laborjait. Hagyományainkhoz híven szeptember utolsó péntekén vette kezdetét a Kutatók éjszakája a tudomány iránt érdeklődő általános iskolások, pályaválasztás előtt álló középiskolások, iskolai csoportok, szülők és gyermekeik, valamint duális partnereink részvételével.
A rendezvény alkalmával látogatóink megismerkedhettek a duális képzés szerepével a mérnökképzésben; a 3D nyomtatás alkalmazásaival; a korszerű, környezetbarát gyártástechnológiákkal és hegesztési eljárásokkal, valamint a CNC megmunkálásokkal. Betekintést nyerhettek a folyadékok és szilárd anyagok modern tartósításába, valamint az élelmiszerek kíméletes és modern vízelvonásába. Megtudhatták hogyan zajlik az erőgép- és járműmotorok vizsgálata motorfékpad segítségével, és a permetezőgépek műszaki felülvizsgálata, valamint megismerhették a fejőgépek működését. Választ kaphattak a klímaváltozás hatásaira: a víztakarékos öntözéstechnikai megoldások alkalmazásával, valamint a kísérleti napkollektor rendszer gyakorlati bemutatójával. Interaktív repüléstechnikai bemutató részesei lehettek látogatóink a szimulátorban, és rácsodálkozhattak az intelligens robotok működésére. Szántóföldi gépbemutató keretén belül megtudhatták, hogyan történik a vetés automata kormányzású erőgéppel, valamint betekintést nyerhettek a növényekkel történő talajtisztításba – tenyészedényes fényszobás kísérlet keretén belül.
Intézetünk Fizika Tanszéki Csoportja a TIT Jurányi Lajos Egyesületével, az ELFT SzSzB megyei Csoportjával, valamint a Nyírségi Amatőrcsillagász Egyesülettel közösen látványos fizika kísérletbemutató előadásokat tartott Elektronika, robotok, programozás kezdőknek; Fizika show; Furfangos hangszerek; Fénytani jelenségek a természetben és Fedezzük fel a világűrt – kísérletekkel! témakörökben.
A programot csillagászati távcsöves bemutató zárta.